Leczenie Osteoporozy
   
Rejestracja
Menu
 
Profesor Pluskiewicz
 
Złamania końca bliższego kości udowej  
Złamania końca bliższego kości udowej oraz kręgów to najpoważniejsze konsekwencje osteoporozy. Szczególnie dramatycznie wygląda przebieg po złamaniu końca bliższego kości udowej i tylko szybkie podjęcie leczenia operacyjnego oraz prowadzenie skutecznej rehabilitacji daje szanse na powrót do zdrowia.

Niezależnie od kwestii samego postępowania lekarskiego należy pamiętać, że pacjent po takim złamaniu jest zagrożony wystąpieniem kolejnych złamań nawet 4-6 bardziej. Z tego powodu każdą taką osobę należy poddać procesowi diagnostycznemu czego efektem powinno być rozpoczęcie terapii zdolnej do zmniejszenia ryzyka kolejnych złamań.Niestety u znacznej części pacjentów tak się nie dzieje.

Interesujące dane prezentują badacze z Danii, którzy zebrali dane dotyczące 570 pacjentów w wieku ponad 65 lat ze złamaniem końca bliższego kości udowej. Okazało się, że tylko 16,7% pacjentów było leczonych w okresie obserwacji po złamaniu i zaledwie co dziesiąty pacjent miał wykonane badanie densytometryczne.

Sądzę, że polskie realia są podobne w odniesieniu do opisanych obserwacji dotyczących stosowanej terapii natomiast należy przypuszczać, że odsetek pacjentów, którym wykonano badanie densytometryczne jest jeszcze niższy. W Polsce dostępność do densytometrii jest bardzo mała i generalnie pacjenci sami za nie płacą. Lekarz rodzinny nie ma możliwości zlecenia takiego badania a jedyną szansą jest skierowanie do poradni specjalistycznej zajmującej się pacjentami z osteoporozą lub innej poradni specjalistycznej.

Nanna Kjær i wsp. ANTI-OSTEOPOROTIC TREATMENT AFTER HIP FRACTURE REMAINS ALARMINGLY LOW Dan Med J. 2022 Sep 22;69(10):A01220010.
 
Zobacz również
Rejestracja do badań i konsultacji
 

Gabinet Leczenia i Diagnostyki Osteoporozy

Gliwice ul. Asnyka 11  
czynne: 9-16  
32/331 33 16
502 625 551
e-mail:osteoporoza.pluskiewicz@poczta.onet.pl
 
Dojazd z dworca w Gliwicach autobusami linii:
60, 126, 178, 186, 677, 60N, 194N

Przystanek docelowy ul. Kilińskiego

 
 
Diagnostyka Osteoporozy w Gliwicach
   
sprawdź dojazd
 
Unia
 
 
Badania Kliniczne GliwiceOsteoporoza Gliwice Gabinet Kontakt Publikację Profesora Pluskiewicza