Leczenie Osteoporozy
   
Rejestracja
Menu
 
Profesor Pluskiewicz
 
Czy mężczyźni posiadają wiedzę dotyczącą osteoporozy?  

Osteoporozę powszechnie postrzega się jako chorobę dotyczącą tylko kobiet niemniej to choroba może dotknąć także mężczyzn. W Polsce liczbę chorych mężczyzn szacuje się na 400.000 a w USA na 1-2 miliony. Z tego powodu interesujące dane prezentuje praca demonstrująca poziom wiedzy w grupie mężczyzn po 50-ce, którzy doznali złamania kości promieniowej. Dane zbierano w specjalnie przygotowanym kwestionariuszu. Okazało się, że badani pacjenci postrzegali osteoporozę, jako chorobę dotykającą tylko kobiet. Mimo to badani mężczyźni zdawali sobie sprawę, że osteoporoza może powodować występowanie złamań. Wiedzę o osteoporozie czerpali z mediów, od rodziny lub znajomych ale generalnie nie mieli osobistych doświadczeń, nie rozmawiali w tej sprawie ze swoim lekarzem rodzinnym a tylko połowa miała wykonane badanie densytometryczne. Mimo niewystarczającej wiedzy badani mieli świadomość, że terapia może zmniejszyć ryzyko złamań.

Każde złamanie osteoporotyczne czyli takie, które powstało w wyniku niewielkiego urazu powinno zapoczątkować działania diagnostyczne. Taki pacjent jest grupie podwyższonego ryzyka kolejnych złamań stąd modyfikacja trybu życia (dieta, ruch, odrzucenie używek) oraz zlecenie podawania leków jest jak najbardziej uzasadnione.

Wnioski praktyczne
Warto przy okazji omówienia wyników pracy badawczej dotyczącej mężczyzn wspomnieć kiedy należy podjąć działania diagnostyczne. Na pewno warto wykonać badanie densytometryczne a czasem i inne badania w następujących przypadkach:

  • po przebytym złamaniu,
  • gdy u matki lub ojca wystąpiło złamanie biodra,
  • przy obecności przewlekłych chorób jelit, nerek, wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów
  • gdy są przewlekle stosowane leki o znanym wpływie na stan kośćca np. sterydów, leków p-padaczkowych, przeciwkrzepliwych lub leków stosowanych w chorobach żołądka z grupy tzw. blokerów pompy protonowej (polprazol, helicid i inne)
  • gdy wiek pacjenta przekracza 70 lat
Marina Russo i wsp. EVALUATING MALE PATIENTS' UNDERSTANDING OF OSTEOPOROSIS EVALUATION AND TREATMENT FOLLOWING A DISTAL RADIUS FRACTURE. J Hand Surg Am. 2024 Jan;49(1):1-7. doi: 10.1016/j.jhsa.2023.07.006. Epub 2023 Aug 7.
 
Zobacz również
Rejestracja do badań i konsultacji
 

Gabinet Leczenia i Diagnostyki Osteoporozy

Gliwice ul. Asnyka 11  
czynne: 9-16  
32/331 33 16
502 625 551
e-mail:osteoporoza.pluskiewicz@poczta.onet.pl
 
Dojazd z dworca w Gliwicach autobusami linii:
60, 126, 178, 186, 677, 60N, 194N

Przystanek docelowy ul. Kilińskiego

 
 
Diagnostyka Osteoporozy w Gliwicach
   
sprawdź dojazd
 
Unia
 
 
Badania Kliniczne GliwiceOsteoporoza Gliwice Gabinet Kontakt Publikację Profesora Pluskiewicza