Leczenie Osteoporozy
   
Rejestracja
Menu
 
Profesor Pluskiewicz
 
Czynniki ryzyka złamań biodra u osób po 80-ce  

W przebiegu osteoporozy dochodzi do złamań określanych mianem nieurazowych. Zwykle powstają one po upadku z wysokości własnego ciała ale czasem nie udaje się ustalić jednoznacznej przyczyny złamania co dotyczy zwykle złamań kręgów. Drugim najpoważniejszym złamaniem jest złamanie biodra. Omawiana praca ocenia jakie czynniki sprzyjają występowaniu tych złamań w grupie najbardziej zagrożonej czyli u osób po 80-ce.

Złamania biodra są tak częste w tej grupie gdyż stopień zaawansowania osteoporozy jest u nich największy oraz powszechnie dochodzi do upadków. Około 50% osób upada co najmniej 1x w roku a u 2-3% spośród nich dochodzi do złamania. Średni wiek badanych wynosił 82 lata, 74% stanowiły kobiety.
Okazało się, że wśród szerokiego spectrum potencjalnych czynników ryzyka złamań biodra były: sprawność oceniana skalą Barthel, stan odżywienia, stężenie kwasu foliowego, niedobór witaminy D, zaburzenia widzenia, wcześniejsze złamania, zmniejszenie masy mięśniowej oraz zaawansowanie osteoporozy.

Jak widać jest wiele czynników ryzyka złamań biodra w grupie osób starszych. W celu zmniejszenia ryzyka złamań należy dokonać wszechstronnej analizy stanu zdrowia. Ten proces wcale nie jest łatwy, wymaga nie tylko wiedzy ale także wykorzystania sprzętu diagnostycznego. Osobą, która mogłaby takie badania zlecić jest geriatra ale dostępność do lekarzy tej specjalności jest ograniczona.

Wnioski praktyczne
Zatem czy sami coś możemy dla siebie zrobić? Jak najbardziej, poniżej opisuję najważniejsze działania.

  • spożywać dużo białka zwierzęcego (1 g dziennie na kg masy ciała) co poprawia stan mięśni szkieletowych i zmniejsza ryzyko upadków,
  • spożywać dużo produktów mlecznych (lub preparatów wapnia w przypadku ich nietolerancji) co zmniejsza rozwój osteoporozy,
  • regularnie badać wzrok a korekta wykrytych zaburzeń zmniejsza ryzyko upadków,
  • uzupełniać niedobory witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym (zwykle dawka 2000 j. jest wystarczająca),
  • wykonywać okresowo badania densytometryczne
A Capdevila-Reniu i wsp. PREDICTIVE FACTORS OF OSTEOPOROTIC HIP FRACTURE IN OCTAGENARIANS. Rev Clin Esp (Barc). 2024 Jan 16:S2254-8874(24)00005-5. doi: 10.1016/j.rceng.2024.01.001. Online ahead of print.
 
Zobacz również
Rejestracja do badań i konsultacji
 

Gabinet Leczenia i Diagnostyki Osteoporozy

Gliwice ul. Asnyka 11  
czynne: 9-16  
32/331 33 16
502 625 551
e-mail:osteoporoza.pluskiewicz@poczta.onet.pl
 
Dojazd z dworca w Gliwicach autobusami linii:
60, 126, 178, 186, 677, 60N, 194N

Przystanek docelowy ul. Kilińskiego

 
 
Diagnostyka Osteoporozy w Gliwicach
   
sprawdź dojazd
 
Unia
 
 
Badania Kliniczne GliwiceOsteoporoza Gliwice Gabinet Kontakt Publikację Profesora Pluskiewicza